Jeżeli doceniasz pracę, którą wkładam w rozwój bloga i upowszechnianie informacji na temat bezpiecznego najmu, bardzo proszę o pomoc. Kliknij przycisk Lubię to / Udostępnij, pomóż dotrzeć do wartościowych informacji swoich przyjaciołom i znajomym. Dziękuję!

Czy najemca może żądać pokazania przez wynajmującego dokumentu wykazującego prawo wynajmującego do władania lokalem (zwłaszcza jego wynajmu lub podnajmu)? Komentarz z takim pytaniem zostawił jeden z czytelników pod wpisem dotyczącym możliwości wynajęcia lokalu użytkowego przez osobę nie będącą właścicielem tego lokalu (tutaj).

Odpowiedziałem na ten komentarz w najprostszy sposób – tak, ma takie prawi. I miałem nie kontynuować tego wątku dalej, bo sprawa wydaje się nad wyraz oczywista. Ale! Przypomniałem sobie, że kiedy chciałem kilka lat temu wynająć mieszkanie to miałem bardzo poważne problemy. Dlaczego?

Dlatego, że u osób podpisać ze mną umowę najmu mieszkania prawdziwy szok i niedowierzanie wzbudzało moje pytanie o to jaki tytuł prawny ma przyszły wynajmujący do wynajęcia mi mieszkania, w szczególności pytanie o odpis z księgi wieczystej lub numer tej księgi wieczystej do sprawdzenia w internecie.

Najbezpieczniej wynająć od właściciela

Dlaczego wiedza od kogo wynajmujesz mieszkanie (w tym także dlaczego ktoś ma prawo wynająć Ci mieszkanie, czyli jaki ma tytuł prawny do tego mieszkania) jest dla Ciebie istotna? Odpowiedź na to pytanie wydaje się niejako oczywista. Dlatego, że za wynajem będziesz płacił czynsz. A czynsz będziesz chciał płacić czynsz osobie, która jest rzeczywiście uprawniona do jego otrzymania. A wynajmujący będzie uprawniony do otrzymania czynszu jeżeli podpisze z Tobą umowę najmu dotyczącą lokalu, z którego ma prawo korzystać (w tym także wynajmować lub podnajmować).

Takie uprawnienie w praktyce będzie wynikało albo z prawa własności albo z umowy najmu wraz z przysługującym najemcy prawem podnajmu. Przypominam w tym momencie, że co do zasady najemca nie ma prawa do podnajmu mieszkania (wynika to wprost z Ustawy o ochronie praw lokatorów) i musi ono wprost z umowy najmu albo innego dokumentu (zazwyczaj wyraźnej pisemnej zgody na podnajem).

Jeżeli wynajmiesz mieszkanie od osoby nieuprawnionej, to możesz narazić się na poważny spór z osobą rzeczywiście uprawnioną do dysponowania mieszkaniem, najczęściej z jego właścicielem. A takich sporów lepiej unikać, zwłaszcza w sprawach mieszkania. Święty spokój w tym zakresie jest przecież najważniejszy, nieprawdaż?

Nawet smarkacz ma prawo wiedzieć od kogo wynajmuje mieszkanie

Panie, nie po to siedzę w Niemczech i pracuję na spłatę mieszkania kupionego na kredyt żeby mi jakiś smarkacz żądał podawania moich prywatnych danych.

Przychodzisz do obcej osoby, chcesz wynająć od niej mieszkania, pytasz o prawo do lokalu i numer księgi wieczystej. Masz prawo wymagać podania takich danych, bo masz prawo wiedzieć od kogo wynajmujesz mieszkanie, masz prawo troszczyć się o swoje bezpieczeństwo. Pomimo tego, możesz usłyszeć różnie niewybredne komentarze na ten temat. Na przykład taki jaki przytoczyłem Ci przed chwilą – usłyszałem go osobiście od wynajmującego.

Czy wynajmujący może odmówić podania takich danych? Oczywiście, że może. To jego święte prawo. Ale czy w takiej sytuacji powinieneś wynająć mieszkanie od takiej osoby? Zdecydowanie nie. I to nie tylko dlatego, że nie chce Ci ona podać danych, których masz prawo wymagać. Ale przede wszystkim dlatego, że sygnalizuje to przyszłe problemy z taką osobą jako wynajmującym.

Podnajem – pytaj o umowę najmu, zgodę na podnajem i właściciela

Ostatnio coraz większą popularność zyskuje zarabianie na podnajmie. Ktoś wynajmuje tanio mieszkanie i podnajmuje je drożej innym osobom – albo w całości albo na poszczególne pokoje albo nawet na miejsca w poszczególnych pokojach pokojach. I nie w tym nic złego, sposób na zarabianie pieniędzy jak każdy inny.

Przed podpisaniem umowy najmu albo podnajmu warto przeanalizować dokumenty związane z własnością lokalu.Nie byłoby z tym problemu gdyby nie to, że mieszkanie (a tym samym poszczególne pokoje w mieszaniu lub nawet miejsca w pokojach) można podnajmować tylko w przypadku, w którym wynajmujący (najczęściej właściciel mieszkania) wyraził na to zgodę. Zgoda na podnajem musi być udzielona w formie pisemnej i najczęściej znajduje się bezpośrednio w umowie najmu.

W związku z tym, jeżeli wynajmujący twierdzi, że nie jest właścicielem mieszkania ale zawarł z właścicielem umowę najmu, to powinien Ci przekazać: umowę najmu z zezwoleniem na podnajem (ew. umowę najmu i oddzielne zezwolenie na podnajem) oraz numer księgi wieczystej mieszkania. W księdze wieczystej będziesz w stanie sprawdzić właściciela mieszkania. Nie powinno budzić Twoich jakichkolwiek wątpliwości, że dane właściciela mieszkania powinny być zgodne z tymi zawartymi w umowie najmu, którą zawarł Twój wynajmujący.

Pełnomocnik? Uważaj na przekręt!

– Ja nie jestem właścicielem mieszkania, to jest mieszkanie mojego wujka.

– A czy można porozmawiać z wujkiem?

– Nie można, ale można mu wysłać email, odpisze!

– A czy możesz pokazać pełnomocnictwo do zawarcia umowy najmu w imieniu wujka?

– Przy sobie nie, ale wujek może mi wysłać email z pełnomocnictwem.

Kiedy chciałem wynająć mieszkanie spotkałem się też i z taką sytuacją. Wujek wyjechał do pracy za granicę, a mieszkaniem opiekuje się jego siostrzeniec. Jeżeli rozmawiasz z osobą niebędącą właścicielem mieszkania lub jego najemcą uprawnionym do podnajmu bezwzględnie żądaj okazania pełnomocnictwa. W formie pisemnej, a nie upoważnienia przesłanego w treśći emaila.

Czy wyobrażasz sobie, że ktoś chce wynająć mieszkanie przy pomocy swojego siostrzeńca nie zostawiając mu żadnego pełnomocnictwa oraz numeru księgi wieczystej mieszkania? Ja nie. I ciężko mi sobie wyobrazić, że ktoś postępuje w ten sposób.

A jeżeli nawet jest to prawdziwa historia, to trzymaj się z daleka od różnych podobnych okazji. Zwiastuje to potężne kłopoty w przyszłości.

Podsumowanie

Czas na krótkie podsumowanie. Dzisiaj bardzokrótkie – kilka prostych pytań oraz kilka prostych odpowiedzi. Wnioski wyciągnij wyjątkowo sam, są oczywiste.

Czy masz prawo żądać informacji na temat właściciela lokalu? Masz. Czy masz prawo żądać podania numeru księgi wieczystej mieszkania, który pozwoli Ci zweryfikować właściciela? Masz. Czy masz prawo żądań okazania umowy najmu oraz zgody na podnajem, w przypadku gdy masz zawrzeć umowę z innym najemcą? Masz. Czy masz prawo żądać pełnomocnictwa jeżeli nie rozmawiasz bezpośrednio z właścicielem? Masz takie prawo.

Czy możesz zawierać umowę najmu mieszkania jeżeli ktoś odmawia Ci udzielenia tych podstawowych informacji? Oczywiście, że możesz. Ale na Twoim miejscu trzymałbym się od takiego interesu z daleka.

Jeżeli doceniasz pracę, którą wkładam w rozwój bloga i upowszechnianie informacji na temat bezpiecznego najmu, bardzo proszę o pomoc. Kliknij przycisk Lubię to / Udostępnij, pomóż dotrzeć do wartościowych informacji swoich przyjaciołom i znajomym. Dziękuję!