W jednym z poprzednich materiałów wideo mówiłem o tym kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu lokalu użytkowego jeżeli najemca nie płaci czynszu. Pamiętasz kiedy? Wtedy kiedy najemca nie płaci czynszu za 2 pełne okresy płatności, a dodatkowo nie zapłaci czynszu w dodatkowym 1 miesięcznym terminie wyznaczonym mu przez wynajmującego.

Czy umowa najmu lokalu użytkowego może być bardziej elastyczna w tym zakresie? Czy można skrócić 2 miesięczny termin? A może można zrezygnować z konieczności wyznaczenia dodatkowego terminu do zapłaty czynszu?

Umowa najmu może być bardzo elastyczna, ale tylko w jedną stronę

Umowa może być bardziej elastyczna. Ta elastyczność może jednak występować tylko na korzyść najemcy.

Prawnicy mówią, że art. 687 kodeksu cywilnego, który przewiduje zasady wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego z powodu zaległości czynszowych ma charakter semiimperatywny albo inaczej względnie obowiązujący.

Oznacza to tyle, że jakkolwiek umowne zmiany zasad wypowiedzenia są możliwe do wprowadzenia tylko na korzyść najemcy.

Zmiana terminu? Tylko wydłużenie

W przypadku umowy najmu na czas nieoznaczony nie jest możliwe skrócenie terminów wypowiedzenia.Czy można zmienić wynikający z art. 687 kodeksu cywilnego termin 2 miesięcznych zaległości czynszowych stanowiących podstawę do dodatkowego wezwania najemcy do spłaty zaległości? Można, ale tylko poprzez jego wydłużenie – na przykład. do 3 miesięcy. Jego skrócenie jest niedopuszczalne.

Czy można modyfikować obowiązek wynajmującego do wyznaczenia najemcy dodatkowego 1 miesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu? Można ale tylko poprzez jego wydłużenie – na przykład do 2 miesięcy. Nie jest dopuszczalne ani skrócenie tego terminu, ani też zrezygnowanie z obowiązku dodatkowego wezwania w ogóle.

Czy najemca lokalu użytkowego może się zgodzić na ograniczenie jego praw?

Te ograniczenia, o których wspomniałem przed chwilą są w ogóle niezależne od woli stron umowy najmu lokalu użytkowego. Najemca pomimo tego, że jest profesjonalistą prowadzącym działalność gospodarczą nie może zaakceptować skrócenia tych terminów.

Powtarzam jeszcze raz, bo w tym zakresie popełnianych jest mnóstwo błędów, każda prosta próba zmiany tych terminów skazana jest na niepowodzenie, a odpowiednie postanowienia umowy najmu będą przynajmniej częściowo nieważne.

Unikaj błędów – zdarzają się bardzo często!

Czas na krótkie podsumowanie. I chcę aby zabrzmiało ono dobitnie – zmiana terminów określonych w art. 687 kodeksu cywilnego jest niedopuszczalna i nie ma odstępstw od tej reguły.

W związku z tym nie ma możliwości wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego jeżeli najemca zalega z czynszem za okres krótszy niż 2 miesiące oraz nie wyznaczono mu dodatkowego 1 miesięcznego terminu do zapłaty czynszu.

Jeżeli jesteś wynajmującym i chcesz zabezpieczyć przed najemcami zdającymi sobie sprawę z tych ograniczeń, odwiedzaj mojego bloga lub skontaktuj się ze mną – możemy opracować rozwiązanie Twoich problemów.