Wynająłem lokal użytkowy, nie idzie mi tak jak zakładałem. Między innymi z tego powodu, że czynsz jest zbyt wysoki – wyższy niż dla innych lokali znajdujących się w okolicy.

Nie zarabiam, nie mam pieniędzy na czynsz, nie płacę już kilka miesięcy. Ale najgorsze jest to, że wynajmujący kompletnie nic sobie z tego nie robi tylko co miesiąc wystawia kolejne faktury.

Chciałbym żeby wypowiedział mi umowę najmu, znalazł innego najemcę. Czy mogę przymusić wynajmującego żeby wypowiedział umowę z powodu zaległości czynszowych?

Dlaczego wynajmujący nie wypowiada umowy najmu lokalu użytkowego?

Odpowiedź na pytanie dlaczego wynajmujący nie wypowiada umowy najmu z powodu zaległości czynszowych jest bardzo prosta: wynajmujący nie wypowiada umowy bo mu się to po prostu nie opłaca.

Najprawdopodobniej nie ma innej osoby zainteresowanej podpisaniem umowy najmu tego lokalu użytkowego albo nie ma innej osoby skłonnej zaakceptować wygórowane na dzień dzisiejszy stawki czynszu. Ta ostatnia sytuacja dotyczy zwłaszcza umów podpisanych na długi okres najmu w innych (bardziej korzystnych niż obecnie) warunkach rynkowych.

Kto decyduje o wypowiedzeniu umowy najmu lokalu użytkowego?

Podstawowa informacja na ten temat jest następująca: prawo wypowiedzenia umowy jest prawem zastrzeżonym na korzyść wynajmującego.

Oznacza to, że to wynajmujący lokal użytkowy podejmuje tą kluczową decyzję: wypowiadam umowę najmu albo nie wypowiadam umowy najmu lokalu użytkowego bo mi się to po prostu nie opłaca.

Czy można zmusić wynajmującego do wypowiedzenia umowy najmu?

Właściciel mieszkania może, ale nie musi wypowiedzieć umowę najmu w przypadku niepełnej zapłaty czynszu.Trzeba sobie powiedzieć wprost – nie istnieje żaden prosty mechanizm mogący przymusić wynajmującego do wypowiedzenia umowy najmu.

A już w ogóle nie możliwe i nie znajdujące jakiegokolwiek odzwierciedlenia w aktualnym stanie prawnym składanie oświadczeń, w ramach których zadłużeni najemcy wypowiadają umowę najmu lokalu użytkowego zamiast wynajmującego powołując się na fakt braku samodzielnego skorzystania z tego prawa przez wynajmującego.

Zasady współżycia społecznego? Nie w tym przypadku

Niektórzy upatrują możliwości złożenia takiego oświadczenia w powoływaniu się na zasady współżycia społecznego. I owszem zasady współżycia społecznego mogą być pewnie w takiej sytuacji wykorzystywane, ale na pewno nie do złożenia przez najemcę w imieniu wynajmującego takiego oświadczenia.

O możliwościach jakie daje powoływanie się na zasady współżycia społecznego w takich sytuacjach opowiem w niedalekiej przyszłości w jednym z kolejnych wpisów na blogu.

Krótkie pytanie, jeszcze krótsza odpowiedź

Czas na krótkie podsumowanie. Czy można zmusić wynajmującego do wypowiedzenia umowy najmu lokalu użytkowego z powodu zaległości czynszowych? Nie.

Czy najemca może złożyć wypowiedzenie samodzielnie w imieniu wynajmującego? Nie, nawet z powołaniem na zasady współżycia społecznego.